Bu belirti sizde de varsa acilen doktora gidin

Bu belirti sizde de varsa acilen doktora gidin

Dil kanseri belirtilerinden bazılarını bir arada görüyorsanız, bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Teknik olarak oral veya orofaringeal kanser olarak bilinen dil kanseri, en yaygın kanserlerden biridir. Bu nedenle dil kanseri ile ilgili olabilecek semptomları bilmek, dolayısıyla erken tedavi şansı yakalamak çok önemlidir.

29 Ekim 2018 - 00:21

Teknik olarak oral veya orofaringeal kanser olarak bilinen dil kanseri, en yaygın kanserlerden biridir. Bu nedenle dil kanseri ile ilgili olabilecek semptomları bilmek, dolayısıyla erken tedavi şansı yakalamak çok önemlidir.

 

 

 

Çoğu durumda, dil kanseri olan insanlar yaşamları boyunca sigara veya alkol kullanan kişilerdir. İstatistikler, bunun erkeklerde kadınlardan daha fazla göründüğünü göstermektedir ve son zamanlarda oral ya da orofarengeal kanserli insanların sayısı artmıştır.

 

 

 

 

Herhangi bir hastalıkta olduğu gibi, vücudunuzda neler olduğunun göstergesi olan bazı semptomlar vardır. Dil kanserinden şüpheleniyorsanız, bu makalemizde hastalığın ilk 5 semptomunu öğrenebilirsiniz.

 

 

 

Ancak bu semptomların en genel semptomlar olduğunu, başka problemlerle de bağlantısı olabileceğini ve kanser olduğunuzun %100 göstergesi olmadığını lütfen unutmayın.

 

* Dil üzerinde kırmızı / beyaz yama şeklinde lezyon olması ve bu lezyonun zaman içerisinde büyümesi ya da yüzeyden kabarık hale gelmesi

 

 

 

* Dil üzerinde yemek yeme esnasında ya da kendiliğinden kanayan alanların ortaya çıkması

 

* Çiğneme ya da yutkunma sırasında ağrı olması

 

 

 

* Dil üzerinde ülserli yara ortaya çıkması

* Azalma göstermeyen kulağa vurabilen boğaz ağrısı olması

* Kötü nefes kokusu

 

 

 

* Dil ya da ağız içerisinde uyuşukluk ortaya çıkması

* Dilde sertleşme olması

* Ağız açmada güçlük ortaya çıkması

 

 

 

* Seste değişim olması (azaltılmış dil hareketlerine ya da kitle etkisine bağlı olabilir)

* Normalde ağız içine sığacak şekilde kullanılan ağız içi protezlerin kullanılırken ağız içerisinde bir yumruya ya da çıkıntıya çarpmasına bağlı tam olarak yerleştirilememesi

 

 

 

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Enöz, bu belirtilerden bazıları iyi huylu basit hastalıklarda görülebilse de bu belirtilerin varlığında mutlaka bir Kulak Burun Boğaz uzmanına danışılması gerektiğini söylüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sakın Yemeyin
Sakın Yemeyin
Bankalara Kart ve Kredi Borcu Olanlara Müjde
Bankalara Kart ve Kredi Borcu Olanlara Müjde